Şirket Kuruluş Aşamasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Şirket Kuruluş Aşamasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Şirketinizi kurarken toplamanız gereken birçok belge ve atmanız gereken birçok adımınız vardır. Bu yüzden şirket kuruluşu öncesinde bütün masrafları, gerekli belgeleri ve iş planlamasını önceden düşünmeniz gerekmektedir. Sigorta, kira gibi gider kalemlerine dikkat etmeniz gerekir.

Şirketinizin Resmiyetini Almadan, Ciddi Harcamalar Yapmamaya Dikkat Etmelisiniz

Çünkü resmi belgenizi almadan önce yaptığınız harcamaların belirli bir kısmını o yıl vergiden düşemeyebilirsiniz. Resmiyetinizi aldıktan sonra yaptığınız şirket harcamaların büyük bir oranını o yıl edebilirsiniz. Anonim şirketlerin bünyesinde avukat bulundurması zorunludur. Hangi tür şirket olursanız olun, avukat ile çalışmanız önerilir. Şirket mali müşaviri ve şirket avukatı ile karşılıklı olarak mutlaka sözleşme imzalamalısınız. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ve Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği’nin web sitesinden ticaret unvanınızın sorgulamasını mutlaka yapmalısınız.

sirket-kurulusu.jpg

Ana sözleşmenizi Ticaret Siciline Kontrol Ettirmeden Notere Onaylatmayın

Öncesinde notere onaylatmanız halinde, sözleşmenizin Ticaret Sicili tarafından reddedilmesi durumunda yeniden noter masrafı ödemek zorunda kalırsınız. Ana sözleşmeniz noter tarafından onaylandıktan sonra, (eğer şirketiniz İstanbul ili içerisinde ise) İstanbul şirket sözleşmesi tescil işlemi için İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekir. Noter onayından sonra 15 gün içinde tescil edilmeyen sözleşmeler geçersiz sayılır.

istanbul-sirket.jpg

Şirketinizin kuruluş bilgisi, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairesi’ne, Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından bildirilir. İstenen bütün evrakların Vergi Dairesi’ne tesliminden sonra Vergi Dairesi size bir yoklama memuru gönderecektir. Yoklama Memuru kontrolleri sonrasında şirketiniz onay alır ise, memur tarafından bir yoklama tutanağı düzenlenir. Yoklama tutanağını ile şirket adına olan vergi levhanız muhasebeciniz tarafından çıkartılabilir. Sigortalı işçi çalıştırmaya başladığınız tarihte, işyeri bildirgenizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermek zorundasınız.

KOSGEB Hibelerinden Faydalanmak İçin;

Eğer iş kurmak için, KOSGEB hibelerinden faydalanmak istiyor iseniz şirketinizi kurmadan önce KOSGEB’e kayıt olmalısınız.

is-kurmak-icin.jpg